Jakub Zouhar

Střední škola, místo na které většina lidí s odstupem vzpomíná jako na nejlepší období života. Není to ale jen procházka růžovým sadem. Povím vám, jak jsem to se střední školou měl já sám.

Jmenuji se Kuba a chodil jsem v od roku 2016 do roku 2020 na Církevní střední zdravotnickou školu na Grohově ulici v Brně. Už když jsem nastupoval do prváku jsem měl jasný cíl, zvládnout ve čtvrtém ročníku maturitní zkoušku, a pokračovat dále na studium zdravotnického záchranáře. Jak se ale později ukáže, ne všechno jde vždycky podle plánu.

Nebudu vám lhát. Začátky nebyly úplně jednoduché. Přeci jen jsem byl ze základní školy zvyklý na lehce odlišný přístup ale hlavně na odlišný kolektiv, proto mi trvalo trošku déle, než jsem se zadaptoval a tak nějak začlenil. První měsíce plynuly, a ze mě se stával zkušený a ostřílený středoškolák. Postupem času jsem měl příležitost poznat jednotlivé učitele, a musím říct, že jsem měl na své středoškolské kantory jedno obrovské štěstí. Troufám si říct, že jsem se za celé 4 roky nepotkal s žádným učitelem, který by mi chtěl vyloženě „házet klacky pod nohy“. Je to snad tím, že je tato škola církevní, a snaží se ke všemu přistupovat křesťanským způsobem? To mi zůstává dodnes záhadou. Důležité je ale podotknout, že má tato škola opravdu spíše rodinný a přátelský přístup, což se v dnešní době opravdu cení. Studenti na této škole, si totiž neprochází úplně standardními situacemi, které vyžadují opravdu trochu odlišný přístup, než na ostatních školách. Jako příklad bych uvedl podle mě velmi přiléhavou situaci z prvních školních praxích v nemocnici. Student druhého ročníku, totiž musí prokázat ve svém věku velkou zodpovědnost, empatii, ale hlavně psychickou odolnost. Ne každý to snáší napoprvé dobře. Někdo to dokonce po této zkušenosti okamžitě vzdá. Důležité je ale tyto začátky překonat a najít naplnění v pomoci druhým. Postupem času člověk dospěje k tomu, že se nejedná tak úplně o práci, jako spíš o jakési životní poslání a povolání.

Roky ubíhaly jako voda a maturitní zkoušku jsme měli s mojí třídou za dveřmi. Přišlo období plné stresů, nervozity, depresí a obav z budoucnosti. To jsou ale přesně ty chvíle, kdy člověk musí zabrat a jít do toho naplno. Teď už nestačilo jen tak proplouvat. Bylo potřeba ukázat nějaký výsledek. Bohudíky, u mě ten výsledek dopadl dobře a maturitní zkoušku jsem úspěšně zvládl a tím i dokončil střední školu (řeknu vám, je to nádherný pocit, když člověk projde po poslední zkoušce dveřmi školy a spadne z něj ta obrovská tíha posledních dní). Pro mě to ale nebylo tak úplně kompletní vítězství. Tou dobou už jsem totiž věděl, že moje přijímačky na vysokou školu, kde jsem chtěl studovat záchranáře nevyšly. Přemýšlel jsem tedy co dál. Nakonec jsem zvolil cestu zdravotního bratra na chirurgické ambulanci v Surgal Clinic na Drobného v Brně, kde vykonávám práci praktické sestry. Práce je to vskutku různorodá, ale za to velmi zajímavá. Chodí nám sem lidé na převazy ran, plánované kontroly a odpoledne a přes noc zastáváme funkci chirurgické pohotovosti, z čehož vyplývá neustálý přísun všech možných případů prostřednictvím integrovaného záchranného systému. Práce tady mě velice baví a cítím se být opravdu užitečný. Neberu to tu ale rozhodně jako konečnou. Spíše jako takovou mezizastávku při cestě za svým vytouženým cílem, stát se zdravotním záchranářem.

Na závěr bych chtěl vzkázat všem současným studentům pár důležitých věcí. Zaprvé! Užívejte si každý den na střední, protože je to opravdu jedno z období, na které budete do smrti vzpomínat. Zadruhé! Važte si svým učitelů, protože i když se třeba na první pohled zdá, že na vás moc šlapou a chtějí po vás ohromné výkony, mají k tomu své důvodu a jednou (hlavně tedy u maturitní zkoušky) jim budete velmi vděční. A za třetí! Nikdy se nevzdávejte svých snů, pokud se třeba vše nezadaří napoprvé. Život je jen jeden, a je jen na nás jaký si ho uděláme.

 

Jakub Zouhar

Chirurgická ambulance Surgal Clinic

 

návrat na hl. stránku

Kontakt

  • Církevní střední zdravotnická škola s.r.o.
  • Grohova 14/16, 602 00 BRNO
  • Redizo: 600019900
  • IZO: 110009541
  • IČO: 27 681 866
  • Čú: 35-4784430217/0100
  • tel: 541 210 705
  • fax: 541 241 576
  • ID schránka: d3pup6u
  • e-mail: skola@grohova.cz